TESTY TEMPERAMENTU

Na przestrzeni lat człowiek stawiał psu różnorodne wymagania, wykorzystując jego pomoc we własnej pracy i oczekując od niego określonych predyspozycji fizycznych, a także psychicznych. Dzisiaj w Europie jesteśmy świadkami procesu unifikacji, prowadzącego do hodowania miłych, niekłopotliwych psów rodzinnych. Mimo postępujących zmian w priorytetach hodowli psa rasowego nie jesteśmy w stanie szybko i całkowicie zmienić selekcjonowanych przez lata cech. Dają one o sobie znać nawet po upływie wielu pokoleń psów nie wykorzystywanych zgodnie z pierwotnymi założeniami. Na naszych miejskich kanapach coraz częściej królują psy użytkowe, aktywne i pracujące. Podczas gdy część z nas stara się poświęcić im czas, zapewnić zajęcie i oczekuje odwzajemnionego zaangażowania, inna część pragnie wyłącznie cieszyć się ich towarzystwem. Najbardziej fascynującym jest fakt, że w obrębie jednej rasy i jej określonych predyspozycji każdy pies ma swoją własną niepowtarzalną osobowość. To dlatego i dzięki temu jeden labrador dobrze sprawdza się w roli towarzysza aktywnej miejskiej rodziny, a inny jest niezastąpionym pomocnikiem myśliwego.

Skąd wiedzieć, które szczenię z miotu wybrać, aby jego indywidualny charakter odpowiadał oczekiwaniom rodziny, z którą spędzi komfortowe życie? Jest to możliwe między innymi dzięki testom temperamentu szczeniąt, przeprowadzanym najczęściej około siódmego tygodnia życia. Po kilkunastu minutach przebywania ze szczenięciem doświadczone i wprawne oko psiego psychologa jest w stanie określić jego predyspozycje, potrzeby i wymagania, przed którymi stanie nowy opiekun. Testy temperamentu polegają na zaaranżowaniu kilku sytuacji i sprawdzeniu jak szczenię się w nich odnajduje. Pozwalają one hodowcy na trafniejsze dobranie poszczególnych szczeniąt do ich nowych rodzin, a przyszłym opiekunom na bardziej komfortowe życie z psem, bliższe temu ze swoich wyobrażeń.

Na bazie powstałych wiele lat temu, ale do dzisiaj powszechnie stosowanych, testów Campbella i Volharda, przy wykorzystaniu wiedzy i zdobytego doświadczenia, opracowaliśmy czytelny dla nas, pozbawiony gotowych schematów, program testów temperamentu, który modyfikujemy w zależności od konkretnej rasy, planów przyszłych opiekunów i reakcji konkretnego szczenięcia. Na bieżąco omawiamy przebieg testów, odpowiadamy na pytania hodowcy i pomagamy dobrać szczenięta do wybranych przez hodowcę rodzin. Dodatkowo na podstawie notatek i filmów przygotowujemy opis każdego szczenięcia, który w ciągu kilku dni od wykonania testów jest dostępny dla hodowcy i, jeśli taka jest jego wola, przyszłych opiekunów. Opis składa się z charakterystyki temperamentu i osobowości szczenięcia oraz jego predyspozycji do szkolenia i współpracy z człowiekiem. Daje również wskazówki w jaki sposób wychowywać dane szczenię, żeby uniknąć potencjalnych problemów, do których jest predysponowane, a także na co zwrócić uwagę w czasie socjalizacji i nauki konkretnego malucha.

Podczas trwania testów temperamentu zawsze dbamy o możliwie największy komfort szczenięcia i nie dopuszczamy do sytuacji, w których stają się złym doświadczeniem dla młodego zwierzęcia, będącego w okresie intensywnej socjalizacji, a zdarza się, że też w okresie lęku. Testy temperamentu EVEREST nie mają na celu zakwalifikowania szczenięcia jako uległego, albo dominującego, ale opisanie tych jego zachowań i reakcji, które pomogą w trafniejszym wyborze dobrego i komfortowego dla niego miejsca do życia.

Testy temperamentu szczeniąt przeprowadzamy na terenie całej Polski. Istnieje również możliwość przeprowadzenia testów szczeniąt urodzonych za granicą.


Szczegółowe informacje:
Agnieszka Pache-Waś
Tel. 508 612 408
E-mail: agnieszka@dogeverest.pl


Everest 2019© Szkolenie Psów Śląsk KatowiceHotel dla psów Śląsk Katowice  | Projekt: FDGSTUDIO - Strony www Katowice