TESTY TEMPERAMENTU SZCZENIĄT

Na przestrzeni lat człowiek stawiał psu różnorodne wymagania, wykorzystując jego pomoc we własnej pracy i oczekując od niego określonych predyspozycji fizycznych, a także psychicznych. Dzisiaj w Europie jesteśmy świadkami procesu unifikacji, prowadzącego do hodowania miłych, niekłopotliwych psów rodzinnych. Mimo postępujących zmian w priorytetach hodowli psa rasowego nie jesteśmy w stanie szybko i całkowicie zmienić selekcjonowanych przez lata cech. Dają one o sobie znać nawet po upływie wielu pokoleń psów nie wykorzystywanych zgodnie z pierwotnymi założeniami. Na naszych miejskich kanapach coraz częściej królują psy ras użytkowych, pasterskich, myśliwskich, zaprzęgowych. Podczas gdy część z nas stara się poświęcić im czas, zapewnić zajęcie i oczekuje odwzajemnionego zaangażowania, inna część pragnie wyłącznie cieszyć się ich towarzystwem. Najbardziej fascynującym jest fakt, że w obrębie jednej rasy i jej określonych predyspozycji każdy pies ma swoją własną niepowtarzalną osobowość. To dlatego i dzięki temu jeden labrador dobrze sprawdza się w roli towarzysza aktywnej miejskiej rodziny, a inny jest niezastąpionym pomocnikiem myśliwego. Skąd jednak wiedzieć, które szczenię z miotu wybrać, aby jego indywidualny charakter odpowiadał naszym oczekiwaniom? Jest to możliwe dzięki testom temperamentu szczeniąt, przeprowadzanym około siódmego tygodnia życia. Po piętnastu minutach przebywania ze szczenięciem wprawne oko trenera jest w stanie określić jego predyspozycje, potrzeby i wymagania przed, którymi stanie jego nowy opiekun. Po konsultacji z hodowcą trener przygotowuje opis osobowości każdego szczenięcia i preferowane cechy jego przyszłego opiekuna. Mimo wątpliwości wielu osób testy temperamentu szczeniąt mimo wszystko pozwalają hodowcy na trafniejsze dobranie poszczególnych szczeniąt do ich nowych rodzin, a przyszłym opiekunom na życie z psem, którego potrzeby są w stanie zaspokoić.

Na bazie powstałych wiele lat temu, ale do dzisiaj powszechnie stosowanych testów Campbella i Volharda, przy wykorzystaniu wiedzy i zdobytego doświadczenia opracowaliśmy w EVEREST własny program testów temperamentu szczeniąt, którego autorem jest Agnieszka Pache-Waś. Testy temperamentu szczeniąt EVEREST są pozbawione gotowych schematów – opis poszczególnych szczeniąt jest sporządzany każdorazowo indywidualnie w oparciu o spędzony z nimi czas i uzupełniony nagraniem przebiegu testu, do którego w razie potrzeby zawsze można wrócić. Preferowane miejsce wykonania testu to pomieszczenie znane szczeniętom. Test polega na zaaranżowaniu kilku sytuacji i sprawdzeniu jak szczenię się w nich odnajduje. Na przykład stwarzamy możliwość podjęcia zabawy, podążania za pokarmem, okazję do szukania wsparcia w człowieku, zaprotestowania przeciw czemuś, co nie jest szczenięciu na rękę, czy okazję do zaprezentowania wytrwałości w dążeniu do celu i pomysłowości. W czasie trwania testu zawsze dbamy o możliwie największy komfort szczenięcia i nie dopuszczamy do sytuacji, w których test staje się złym doświadczeniem dla młodego zwierzęcia, będącego w okresie intensywnej socjalizacji, a zdarza się, że też w okresie lęku. Testy temperamentu EVEREST nie mają na celu zakwalifikować szczenięcia jako uległego, albo dominującego, ale opisać te jego zachowania, które są kluczowe z punktu widzenia jego przyszłego opiekuna, jak otwartość na nowe sytuacje, nastawienie na środowisko lub na człowieka, tendencje do rozpraszania się, aktywność, szybkość w reakcjach, cierpliwość, łatwość odnajdowania się w nowych sytuacjach, tendencje do podgryzania, skakania, siła popędu pogoni i łupu, szukanie wsparcia w człowieku, wytrwałość w dążeniu do celu, skłonność do protestowania, czy panikowania. W czasie testów określamy cechy, którymi powinni charakteryzować się przyszli opiekunowie danego szczenięcia, a także wyłaniamy z miotu szczenięta o lepszych predyspozycjach do pracy w dogoterapii oraz jako psy asystujące, użytkowe, sportowe.

Zaprojektowane i praktykowane przez EVEREST testy temperamentu szczeniąt przeprowadzane są na terenie całej Polski. Istnieje również możliwość przeprowadzenia testów temperamentu szczeniąt urodzonych za granicą.

Szczegółowe informacje:
Agnieszka Pache-Waś
Tel. 508 612 408
E-mail: agnieszka@dogeverest.pl


Everest 2019© Szkolenie Psów Śląsk KatowiceHotel dla psów Śląsk Katowice  | Projekt: FDGSTUDIO - Strony www Katowice