Zespół EVEREST

EVEREST szczyt porozumienia to ludzie, których pasją są psy. Geneza EVEREST sięga zdobywania „szczytu porozumienia” między człowiekiem i psem. I chociaż często droga na ten szczyt jest trudna i wymagająca, to uczucie jego osiągnięcia i zgodne życie z psem u boku jest niezastąpione! Wszystko co dzieje się w EVEREST ukierunkowane jest na relację, jaka łączy człowieka i psa. Realizację naszej idei umożliwia nam szereg płaszczyzn, na których działamy. Strona internetowa EVEREST jest wprowadzeniem w zakres, tematykę i klimat jego działalności. Ufamy, że stanie się inspiracją do poszerzania wiedzy kynologicznej, motywacją do świadomego wychowywania i szkolenia psów oraz pomocą w trudnych sytuacjach, będących nieodłącznym elementem codziennego życia z psami. Celem poznania codziennej aktywności EVEREST i śledzenia bieżących wydarzeń serdecznie zapraszamy na nasz profil na Facebooku, gdzie systematycznie umieszczamy aktualności.

Założyciel mózg i serce EVEREST – Agnieszka Pache-Waś

Z wykształcenia jestem trenerem biznesu, coachem i polonistą. Psy są moją ogromną pasją, realizowaną przez długich piętnaście lat u boku Assana – pinczera miniaturowego – i przez osiem zdecydowanie zbyt krótkich lat u boku Zahira (HULAJ DUSZA Srebrzysty Smrek) – po arabsku obiekt westchnień, pochłaniający cały umysł – owczarka belgijskiego groenendael. Obecnie zaczynam psią przygodę od nowa razem z Czomolungmą (Adallyah Aurum Alexandria) – rasy nova scotia duck tolling retriever – z którą mam nadzieję systematyczną pracą, cierpliwością i zrozumieniem osiągnąć jeszcze jeden EVEREST porozumienia. Zahir był moim największym nauczycielem i drugą połową mnie jako zawodnika i pasjonata obedience. To razem z nim mogłam startować według regulaminów wszystkich klas obedience, rywalizować z najlepszymi w tej sztuce, a za sprawą eliminacji zostać członkiem reprezentacji kraju w tej dyscyplinie na Mistrzostwach Świata w 2012 roku w Salzburgu. Dzięki ponad 40 startom w zawodach posłuszeństwa polskiego (według zmieniających się regulaminów obedience klas: 0, 1, 2 i 3, PT, MPPT, PTII) i czeskiego (według regulaminu ZOP), w których ponad 20 razy stanęliśmy na podium, zdobyliśmy tytuły:

  • Członek Reprezentacji Polski na Mistrzostwach Świata Obedience – Salzburg 2012
  • Złoty medalista Klasyfikacji Pucharu Polski Obedience Klasa 2 2010
  • Mistrz Polski OB Obedience 2010
  • II Vi-ce Mistrz Polski OB Obedience 2009
  • Mistrz Polski OB Obedience 2008
  • II Vi-ce Mistrz Polski MPPT 2008

Moja przygoda z psami zaczęła się wiele lat temu. Nie wiedziałam jeszcze czym jest pozytywne wzmocnienie, habituacja… ale już wtedy uczyłam się psów przez codzienne z nimi obcowanie.

Szeroko rozumianym szkoleniem psów zajmuję się od 2005 roku. Miałam okazję pracować z bardzo trudnymi i wymagającymi przypadkami, psami wielu – również rzadkich w Polsce – ras, startować w zawodach w Polsce i za granicą oraz wystawiać psy na ringach wystawowych Europy Środkowej, Zachodniej i Skandynawii. Przygotowywałam psy do testów psychicznych, zdawałam z nimi testy temperamentu poza granicami Polski i brałam udział w próbach pracy psów użytkowych. Uczestniczyłam w spotkaniach dogoterapii dla dzieci, osób starszych w Domu Pomocy Społecznej i w szpitalach. Organizowałam i prowadziłam kursy, warsztaty, seminaria i prelekcje dla miłośników psów oraz zajęcia edukacyjne w szkołach i przedszkolach. Na co dzień przygotowuję zawodników do startów w zawodach, przeprowadzam testy temperamentu szczeniąt, prowadzę kursy trenerskie i niosę pomoc tym, którym przyszło dzielić życie z tak zwanym psem problemowym. Najchętniej poruszam się w temacie sportów kynologicznych. Moje serce skradło zdecydowanie obedience i praca nosem pod każdą postacią. Obecnie wchodzę coraz głębiej w pracę z naturalnym instynktem myśliwskim aporterów, zgłębiając temat dummy. Wszystkim tym działaniom przyświeca jeden cel: szczyt porozumienia między człowiekiem i psem.

Dzięki tym różnorodnym doświadczeniom dobrze czuję się w towarzystwie psów. Nie znaczy to jednak, że psy niczym mnie nie zaskakują – kynologia to szybko rozwijająca się dziedzina. Z tego względu nie wyobrażam sobie stania w miejscu – priorytetem jest dla mnie nieustanne zdobywanie nowych doświadczeń i poszerzanie swojej wiedzy kynologicznej, co jest możliwe za sprawą wymiany doświadczeń z innymi, często zagranicznymi trenerami. Dzięki temu mogę stale udoskonalać wypracowane przeze mnie metody szkoleniowe, programy kursów oraz zajęć edukacyjnych.

Swoje trenerstwo postrzegam przede wszystkim jako towarzyszenie w doskonaleniu porozumienia między człowiekiem, a psem. Ponieważ porozumienie to można z powodzeniem osiągnąć pracując na różnych płaszczyznach nie ograniczam się jedynie do prowadzenia zajęć i treningów według stałych schematów. Tego samego pilnuję we wszystkich działaniach EVEREST. Każdy zespół człowiek-pies jest niepowtarzalny i wymaga przygotowania indywidualnego programu wychowawczo-szkoleniowego – czegoś specjalnie tylko dla tej jednej pary, czegoś, co wzmocni ich więź i udoskonali relację. To właśnie ta różnorodność czyni dla mnie z roli trenera fascynujące zajęcie, inspiruje mnie do ciągłego rozwoju i wciąga jeszcze głębiej w moją kynologiczną pasję.

Tomasz Waś

Nauki ścisłe Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie i Politechniki Śląskiej w Katowicach oraz wykształcenie i praca inżyniera uczyniły ze mnie głos rozsądku działań EVERESTu. Na szczęście jest jeszcze coś poza nimi, co daje mi czas i serce dla psów – agility i frisbee - trenowane od najmłodszych lat z psami różnych ras i o różnych predyspozycjach. Największe sukcesy osiągnąłem u boku swoich owczarków belgijskich tervuerenów: pochodzącego z czeskiej hodowli Wampira (WAMPIR Perla Mahagon) oraz urodzonej w hodowli moich rodziców Wiki (WIKTORIA Dart). Owocem moich wieloletnich treningów było zakwalifikowanie się do Reprezentacji Polski na Mistrzostwa Świata Agility w 2004 roku w Montichiari we Włoszech. Obecnie od nowa zaczynam przygodę z frisbee razem z naszą Czomolungmą (Adallyah Aurum Alexandria) – rasy nova scotia duck tolling retriever.

W EVEREST wspieram treningi sportowe frisbee i agility. Jestem też pierwszym kierowcą w drodze na wystawy w całej Europie, ale zdobywane na nich championaty, czy rekomendacje do hodowli nie mają dla mnie żadnego znaczenia. Patrzę na psy wyłącznie przez pryzmat ich charakteru, użytkowości, predyspozycji do trenowania sportów, współpracy z człowiekiem, ale też przez to, jak cennymi w dzisiejszym, pędzącym do przodu świecie, towarzyszami rodziny są na co dzień.

Aleksandra Gałka-Pacha

W wykształcenia jestem prawnikiem. Na co dzień – mecenasem w kancelarii radcy prawnego. Moją pasją jest praca z ludźmi i praca z psami. Bycie trenerem umożliwia mi realizację obu tych pasji jednocześnie. Moja wiedza bierze swój początek w licznych seminariach i warsztatach, dotykających zagadnień związanych z kynologią, ale przede wszystkim związanych z metodologią procesów uczenia się zwierząt. Moje doświadczenie sięga prowadzenia i projektowania programów zajęć praktycznych, wykładów i prelekcji, dotyczących szeroko rozumianego szkolenia psów. W ciągu ostatnich lat moje zainteresowania kierują się w stronę absolutnie nieprawdopodobnych możliwości psiego nosa. Jestem dyplomowanym przez Stowarzyszenie Nosework Polska sędziom i instruktorem nosework. Intensywnie zgłębiam temat pracy węchowej psów, doskonaląc się w roli przewodnika psa tropiącego – mojej Zoji (KOPIA Beta Plus) – rasy petit basset griffon vendeen, a do niedawna również mojego owczarka niemieckiego – Lady. Ostatni czas to dla mnie również intensywna praca i nauka w ramach pomyślnie ukończonego kursu trenerskiego mantrailingu pod okiem Roksany Moski. W EVEREST jestem specjalistą od mantrailingu, detekcji-noseworka i treibballu. Atrakcyjność i różnorodność pracy z piłkami doprowadziły mnie do roli organizatora i sędziego turniejów treibball. Na co dzień wspieram pracę przewodników psów tropiących oraz pomagam nawiązać dobrą relację z psami towarzyszącymi, rodzinnymi i problemowymi.

Podstawę mojej pracy, jako trenera, stanowi ukierunkowanie na cel, przy jednoczesnym pogłębianiu relacji między człowiekiem i psem oraz budowaniu zaufania psa do człowieka. Mój organizacyjny perfekcjonizm każe mi dbać o okazjonalne wydarzenia, pozwalające na swobodne doskonalenie relacji z psem, nie podyktowane surowymi regulaminami sportów kynologicznych. To właśnie za moją sprawą w EVEREST poza szkoleniami sportowymi funkcjonują takie wydarzenia, jak Mikołaj w EVEREST, Wakacje EVEREST 0 m n. p. m., czy Tropienie Wielkanocnego Króliczka. Doceniam pracę sportową, jestem pod wrażeniem pracy węchowej, ale wiem też, że nie wszyscy jej potrzebują, i że nie każdy pies dobrze się w niej czuje. Starannie dbam o cykliczne stwarzanie okazji do budowania dobrej i równocześnie swobodnej relacji z psem.

Edyta Rapacka-Podleżyńska

Z wykształcenia jestem ekonomistą, marketingowcem. Na co dzień zajmuję się marketingiem internetowym. Od zawsze marzyłam o tym, by połączyć pasję z pracą. Dzisiaj moje marzenie spełnia się w pełnym tego słowa znaczeniu: czerpię niezwykłą satysfakcję, prowadząc zajęcia dla psów i ich opiekunów. Moja przygoda z EVEREST zaczęła się w 2015 roku. Intensywny kurs trenerski i systematyczne treningi z moimi psami pod okiem EVEREST pozwoliły mi odpowiednio uzupełnić moją wiedzę, umiejętności praktyczne oraz doświadczenie i stać się trenerem solidnie zaangażowanym w swoją pracę.

Na co dzień towarzyszy mi Bona (BONA Dunajcowe Skarby) – gończy polski – oraz Montana (BARRACUDA Dorplant) – owczarek holenderski krótkowłosy. Życie z psami dwóch tak aktywnych, a jednocześnie różnych od siebie ras wiąże się z ciągłymi wyzwaniami, którym staram się sprostać każdego dnia. Szczególnie pomocne są dla mnie sporty kynologiczne. Podczas treningów staram się wykorzystywać naturalne zdolności psów, dlatego skupiam się przede wszystkim na sportach angażujących zmysł węchu. Praca węchowa daje psu możliwość przyjemnego, naturalnego zmęczenia i jest dla niego świetnym sposobem na wspólne spędzanie czasu z opikunem. Jako przewodniczka Bony – psa tropiącego – jestem zawodnikiem nosework. To jednak nie wszystko. Trenując z psem zawsze chce się więcej i więcej. Dlatego wspólnie odkrywamy nowe ścieżki różnych sportów: na co dzień trenujemy również obedience i treibball. Duże nadzieje i plany sportowe wiążę z dużym potencjałem drzemiącym w młodziutkiej Montanie. Wspólnie podejmowane wyzwania i wysoka motywacja moich psów do wykonywania wybranych przeze mnie zadań to dla mnie kwintesencja życia z czwaronogami. Interesuję się również wszelkimi zagadnieniami związanymi ze zdrowiem psów. Szczególną uwagę zwracam na optymalne, zdrowe żywienie oraz odpowiednie przygotowanie psów do sportowego wysiłku.

Liczne kursy i seminaria, a także warsztaty tematyczne, w których biorę udział pozwalają mi pogłębiać moją wiedzę. W EVEREST jestem prekursorem diety RAW. Na co dzień wspieram opiekunów psów w budowaniu dobrej relacji z ich podopiecznymi. Prowadzę konsultacje dla psów problemowych, szczeniąt, psiej młodzieży oraz dorosłych psów. Prowadzę spotkania socjalizacyjne, które mają przygotować szczenięta i ich opiekunów do wspólnego życia pod jednym dachem. Wierzę, że umiejętne porozumiewanie się ze swoim psem gwarantuje odniesienie sukcesu w postaci doskonałej relacji na całe życie.

Anna Wilczek-Dybisiak

Z wykształcenia jest pedagogiem specjalnym. Obecnie studiuję psychologię. Moją pasją numer jeden jest praca z dziećmi. Pasją numer dwa – praca z psami. Od 2010 roku jestem stałym bywalcem wszystkich możliwych warsztatów i kursów poświęconych dogoterapii. Czerpię z nich dużo wiedzy i pomysłów na prowadzenie dobrych zajęć. Jednak niezastąpionym kompendium jest dla mnie każda samodzielnie spędzona godzina z dzieckiem i psem. W 2013 roku trafiłam do EVEREST, chcąc dowiedzieć się więcej o wychowaniu i szkoleniu psów. Psy dopuszczone do pracy z dziećmi muszą być wyjątkowo dobrze ułożone i w każdej sytuacji maksymalnie bezpieczne dla dzieci. Dzisiaj prowadzę spotkania edukacji kynologicznej z dziećmi w szkołach i przedszkolach oraz indywidualne spotkania dogoterapii z dziećmi chorymi, wspierając ich rehabilitację i rozwój. W spotkaniach towarzyszy mi Charlie (CHARLIE Sexy Rexy) – nova scotia duck tolling retriever – który jest niezastąpionym wsparciem każdej terapii. Na co dzień oprócz Chaliego dotrzymują mi towarzystwa – Elmo (Sailing Team DON’T FORGET TO DREAM) – flat coated retriever i Lili (TANGIABLE STAR DUST Moto Pies) – owczarek australijski. Są one starannie wybranymi szczeniętami o określonych cechach i predyspozycjach. Nie znaczy to, że są żywymi przytulankami. To znaczy, że za sprawą systematycznego, starannego treningu opanowały całą gamę potrzebnych do pracy z dziećmi umiejętności. Swoje zajęcia edukacyjne w szkołach i przedszkolach staram się prowadzić w taki sposób, żeby pies był niewymagającym bezpośredniego kontaktu fizycznego powodem aktywności dziecka. Moim celem jest wspieranie terapii dzieci chorych oraz realizowanie misji wprowadzania dzieci w temat bezpiecznego i komfortowego kontaktu z psem, a także odpowiedzialnej opieki nad nim. Układając program zajęć dogoterapii dla dzieci chorych współpracuję z nauczycielami, pedagogami, psychologami i fizjoterapeutami – razem tworzymy sensowny plan wspomagający rozwój sprawności intelektualnej i fizycznej. Moja praca to bardzo duże wyzwanie, często chwile trudne. Jednak postępy, jakie robią dzieci są dla mnie największą nagrodą i motywacją do dalszego działania.
Everest 2019© Szkolenie Psów Śląsk KatowiceHotel dla psów Śląsk Katowice  | Projekt: FDGSTUDIO - Strony www Katowice